Punkt Pobrań
Punkt pobrań to miejsce, gdzie pacjenci mogą wykonać badania laboratoryjne. Centrum Medyczne BetaMed posiada szeroką ofertę badań indywidualnych i pakietów badań diagnostycznych w ramach usług prywatnych.
Badania laboratoryjne wymagają wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie. Na badania diagnostyczne niewymagane jest skierowanie.
Materiał pobierany jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 10:00. Badania realizowane są przez Diagnostyka — Laboratoria Analityczne.
Oferujemy szeroki zakres badań laboratoryjnych, m.in.
- badania podstawowe w tym badania moczu i kału
- biochemiczne
- serologiczne
Ponadto wykonujemy badania w kierunku diagnostyki:
- chorób tarczycy
- chorób nowotworowych
- anemii
- diagnostyki hormonalnej
- choroby wieńcowej
- chorób serca
- cukrzycy
- infekcji i pasożytów
- poziomu immunoglobuliny
Naszym pacjentom zapewniamy:
- krótki czas oczekiwania na badanie
- profesjonalny i miły personel
- możliwość płacenia kartą
- nowoczesne i klimatyzowane gabinety
- przestronny i bezpłatny parking
Skorzystaj z naszych pakietów laboratoryjnych
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
Laboratoryjne badanie krwi
W naszym Centrum Medycznym BetaMed wykonasz laboratoryjne badania krwi (morfologia krwi) prywatnie. Oferujemy podstawową, jak i rozszerzoną diagnostykę. Proponujemy Ci również badania biochemiczne, jak i serologiczne.
Podstawowe badania krwi, czyli morfologia
Morfologia jest jednym z najbardziej podstawowych badań krwi, które pomoże ocenić Twoje zdrowie. Określa ona liczbę czerwonych i białych krwinek, a także ilość i jakość płytek krwi, jak również stężenie hemoglobiny zawartej w erytrocytach. To właśnie hemoglobina odpowiada za transport tlenu do komórek organizmu. Badanie sprawdza również objętość erytrocytów oraz pokazuje, jakie jest średnie stężenie hemoglobiny w czerwonych krwinkach.
Na podstawie morfologii krwi lekarz prowadzący ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta. Rozpoznaje stan zapalny, infekcje, niedokrwistość i wiele innych schorzeń (w tym choroby autoimmunologiczne). Bardzo często podczas badania krwi wykonuje się koagulogram, czyli pakiet dziewięciu szczegółowych oznaczeń, na podstawie których można ocenić stan układu krzepnięcia krwi w organizmie. Badanie to jest niezbędne na przykład w diagnostyce obfitych miesiączek czy częstych krwawień z nosa. Koagulogram służy także do oceny liczby płytek krwi, oznaczenia poziomu fibrynogenu, czyli białka, które bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a także czasu protrombinowego.
Pobranie krwi w naszym Centrum Medycznym odbywa się w nowoczesnym, klimatyzowanym gabinecie. Pacjenci mają do dyspozycji przestronny, bezpłatny parking. Nasza placówka zapewnia profesjonalną obsługę na wysokim poziomie, a dodatkowym atutem jest możliwość płacenia kartą. Morfologię krwi wykonasz u nas szybko i sprawnie.
Glikemia — pomiar glukozy we krwi
W przypadku wykonywania badań laboratoryjnych nie można pominąć pomiaru glikemii. To ona pozwala ustalić stężenie glukozy (cukru) we krwi. Badanie to powinny co roku wykonywać zarówno osoby, które mają tendencję do podwyższonego poziomu glukozy (hiperglikemia), jak i tendencję do obniżonego poziomu glukozy (hipoglikemia). Glukozę we krwi warto kontrolować w przypadku obciążenia genetycznego cukrzycą typu 1 i 2.
Lipidogram, czyli poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów
Lipidogram pozwala określić, czy gospodarka lipidowa (tłuszczowa) w naszym organizmie funkcjonuje prawidłowo. Cholesterol całkowity, HDL (niezbędny dla naszego zdrowia), LDL (szkodliwy dla naszego zdrowia) i trójglicerydy to elementy, które pokazuje lipidogram (profil lipidowy). Badanie powinny wykonywać osoby, u których występuje ryzyko zaburzeń lipidowych i chorób sercowo-naczyniowych. Pacjenci z podejrzeniem genetycznie uwarunkowanej dyslipidemii (zaburzenia stężenia lipidów), z tendencją do otyłości, palący papierosy oraz cierpiący na przewlekłe choroby nerek także muszą regularnie wykonywać lipidogram.
Próby wątrobowe — jeden ze wskaźników zdrowia
Próby wątrobowe to badanie, które ma ogromne znaczenie diagnostyczne. Pozwala ono ocenić funkcjonowanie wątroby poprzez fakt oznaczenia wybranych enzymów wskazujących na działanie tego narządu. Dzięki próbom wątrobowym łatwo zdiagnozować ostre i przewlekłe choroby wątroby, jak również jej uszkodzenie.
Badanie tarczycy (pomiar stężenia hormonu tyreotropowego)
Wśród podstawowych badań krwi wykonujemy także pomiar stężenia hormonu tyreotropowego (test TSH). Do niepokojących objawów wskazujących na problemy z tarczycą należą między innymi: wahania wagi, spadek nastroju i suchość skóry. Wiele chorób tarczycy przebiega jednak bezobjawowo, dlatego oprócz TSH, warto oznaczyć także tzw. wolne hormony - FT3 i FT4. Pamiętaj jednak, że wartości wspomnianych hormonów mogą być w normie, zwłaszcza przy chorobie Hashimoto. Wtedy dodatkowo należy oznaczyć anty-TPO i anty-TG.
Odczyn Biernackiego — OB
Na podstawie OB lekarz stwierdzi, czy w Twoim organizmie toczy się stan zapalny. Jednak sam odczyn Biernackiego nie daje jasnego obrazu stanów zapalnych (wskazuje on jedynie tempo opadania krwinek czerwonych w ciągu godziny od pobrania krwi). Podwyższone wartości OB występują u pacjentów z licznymi chorobami przewlekłymi: reumatoidalnym zapaleniem stawów, nowotworami, marskością wątroby, zespołem nerczycowym, niedokrwistością. Z kolei obniżone OB sugeruje niedobory fibrynogenu, nadkrwistość czy niedokrwistość sierpowatą. Rekomendujemy, aby oprócz OB wykonać także badanie CRP (białko C-reaktywne) określające poziom białka fazy ostrej w osoczu.
Badania genetyczne i badanie przesiewowe, czyli diagnostyka nowotworowa
Badania genetyczne pozwalają wykryć wiele chorób będących we wczesnej fazie. Stosuje się je na przykład w profilaktyce raka szyjki macicy, raka jajnika, raka prostaty (w przypadku mężczyzn) i raka piersi. Wspomniane badania na podstawie analizy DNA weryfikują potencjalne zmiany genetyczne, które mogą odpowiadać za poszczególne nowotwory. Szczególne znaczenie dla kobiet ma to, aby wykluczyć mutacje genów BRCA 1 i BRCA 2 (odpowiadają za raka piesi i raka jajników). Jeszcze innym rodzajem badania krwi są markery nowotworowe, które pozwalają wykryć i zidentyfikować w płynach ustrojowych kilkadziesiąt substancji białkowych wytwarzanych przez komórki nowotworowe.
Z kolei badania przesiewowe wykonuje się zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Są one ważnym elementem w diagnostyce nowotworowej. Na ich podstawie można zdiagnozować wiele schorzeń (wrodzonych lub nabytych), które uniemożliwiają prawidłowy rozwój.
Badania przesiewowe wykrywają także wrodzone wady płodu, dlatego często poddają się im kobiety w ciąży.
Hemoglobina, płytki krwi, czerwone krwinki, leukocyty, hematokryt i wiele innych parametrów, które są zaburzone, wskazują na liczne schorzenia. Średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej powinna być w normie, w przeciwnym wypadku może to świadczyć o niedoborach witaminy B12 lub kwasu foliowego. Analiza wyników badań wyklucza wiele chorób, w tym choroby zakaźne, które można zdiagnozować, wykonując morfologię z rozmazem krwi lub badania biochemiczne. Te ostatnie mogą wskazywać na niedobory niektórych pierwiastków, w tym niedobór żelaza lub na nietolerancje pokarmowe (poziom immunoglobuliny).
Przed pobraniem krwi warto być na czczo (minimum 8 godzin po spożyciu ostatniego posiłku). Rekomendujemy również, aby na 15 minut przed badaniem odpocząć w pozycji siedzącej. W przypadku badania TSH zaleca się, aby pacjenci na dwa dni przed pomiarami odstawili biotynę, jeśli przyjmują jej więcej niż 10 mg na dobę.
Przyjdź do naszego Centrum Medycznego BetaMed i wykonaj rutynowe lub dodatkowe badania w punkcie pobrań. Pamiętaj, że wyniki odbiegające od normy zawsze wymagają konsultacji z lekarzem w celu ich interpretacji i ustalenia dalszego postępowania.