Puzzle

Puzzle to zabawa, którą poznajemy od najmłodszych lat i zna ją każdy z nas. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, który dodatkowo wpływa bardzo korzystnie na nasz umysł. Puzzle mają pozytywny wpływ zarówno na dzieci jak i osoby starsze. Jest to rozrywka zalecana dla osób tak naprawdę w każdym wieku.

 

Czego uczy nas układanie puzzli?

Układanie puzzli uczy nas przede wszystkim koncentracji a także skupienia się na jednej rzeczy. Pozwala nam to wyciszyć się, odstresować i zapomnieć o otaczających nas problemach.Puzzle wpływają bardzo korzystnie na naszą pamięć wzrokową i uczą logicznego myślenia. W konsekwencji – pomaga to nam w uczeniu się i utrwalaniu połączeń neuronowych. Puzzle mają również bardzo korzystny wpływ na sprawność motoryki małej, co jest bardzo ważne u małych dzieci. Puzzle pomagają nam również wzmocnić wiarę w siebie. Po ułożeniu obrazka czujemy satysfakcję że nam się udało, cieszymy się z efektu końcowego, a to z kolei wzmacnia w nas poczucie własnej wartości.

 

Jaki wpływ na dzieci ma układanie puzzli?

Układanie puzzli dla małego dziecka wiąże się z chwytaniem małych elementów, obracaniem ich w dłoni i dopasowywaniem do pasującego innego elementu. To powoduje, że ćwiczona jest a tym samym rozwijana motoryka mała u dziecka. W konsekwencji dziecko nie będzie miało problemów z pisaniem. Należy pamiętać, że wielkość puzzli musi być dopasowana do wieku dziecka, gdyż wielkość elementów u małych dzieci będzie miała kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa. Puzzle mają również duży wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Układanie puzzli uczy cierpliwości i wytrwałości a także radzenia sobie z porażkami, gdy układanego obrazka nie udaje się ułożyć.

 

Jaki wpływ układanie puzzli ma na osoby starsze?

Badania dowodzą, że osoby które regularnie układają puzzle a także rozwiązują różnego rodzaju łamigłówki logiczne rzadziej chorują na wszelkiego rodzaju choroby neurologiczne. Tego typu rozrywka skutkuje opóźnieniem procesów chorób takich jak demencja, otępienie czy utrata pamięci. Puzzle są również skuteczną formą rehabilitacji po udarach z tego względu, że pomagają ćwiczyć koncentrację oraz skupienie.

 

Podumowanie korzyści płynących z układania puzzli

  • Wspomagają koncentrację
  • Uczą logicznego myślenia
  • Wspierają procesy uczenia się
  • Pomagają się wyciszyć
  • Wzmacniają wiarę w siebie i swoje możliwości
  • Działają odstresowująco
  • Wpływają korzystnie na pamięć wzrokową

 

Badania dowodzą, że w trakcie układania puzzli pracują nasz obie półkule mózgu, co powoduje sprawniejsze procesy myślowe, dlatego też gorąco zachęcamy do tej formy rozrywki.

 

Źródła:

https://blog.alberty.org/puzzle-jak-wspieraja-prace-mozgu/

https://www.zielonezabawki.pl/Puzzle-i-ukladanki-jak-wplywaja-na-rozwoj-dziecka-blog-zun-1523527539.html