Przewlekła Niewydolność Żylna

Przewlekła niewydolność żylna to choroba wynikająca z zastoju krwi w układzie żylnym. Niewydolność zastawek powoduje cofanie się krwi, wystąpienie nadciśnienia żylnego i zmian w mikrokrążeniu. Choroba ta dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn.

 

Przyczyny

Czynnikami, które nasilają rozwój przewlekłej niewydolności żylnej są:

  • wysokie ciśnienie żylne
  • ciąża
  • otyłość
  • niedrożność żył
  • ciągła pozycja siedząca lub stojąca w pracy
  • uwarunkowanie genetyczne

 

Jakie objawy powoduje przewlekła niewydolność żylna?

Początkowymi objawami, które powinny nas zaniepokoić jest poczucie ciężkości nóg oraz pojawiające się obrzęki pod koniec dnia. Mogą one ustać po odpowiednich ćwiczeniach lub krótkim rozruszaniu się. Innymi objawami jest drętwienie czy mrowienie nóg, a także skurcze mięśni, w szczególności łydek. Do poważniejszych objawów należy zaliczyć uwidocznienie się żył podskórnych, przebarwienia, owrzodzenia oraz stan zapalny skóry i tkanki podskórnej.

 

Diagnoza

Wczesne rozpoznanie przewlekłej niewydolności żylnej jest możliwe podczas wywiadu z lekarzem i po wstępnych oględzinach kończyn. Zlecenie specjalistycznych badań USG pozwoli ocenić rozległość choroby, ustalić przyczynę jej wystąpienia ponadto zaplanować odpowiednie leczenie. Jednym z podstawowych zabiegów jest badanie USG Doppler oceniające przepływ krwi w naczyniach żylnych. Jest ono zarówno bezpieczne jak i bezinwazyjne.

 

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Po zdiagnozowaniu choroby dobiera się odpowiednią metodę leczenia lub kilka metod łączonych, wzajemnie się uzupełniających. Jako podstawowe działanie profilaktyczno-lecznicze powinniśmy wziąć pod uwagę zwiększenie aktywności fizycznej. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie zabiegowe:

  • Terapia uciskowa – stosowanie różnego rodzaju opasek uciskowych czy wyrobów kompresyjnych powodujących zarówno nacisk nad kostką jak i zwiększenie odpływu krwi z nóg do serca. Ta metoda wspomaga zahamowanie postępów choroby zmniejszając także jej dolegliwości
  • Leczenie zabiegowe – operacje żylaków polegające na mikro cięciach naczyń i usuwaniu zmian
  • Leczenie operacyjne – wyłączenie z krążenia dłuższych odcinków żył, celem zrośnięcia i zwłóknienia ścianek niewydolnych żył
  • Skleroterapia – ostrzykiwanie poszerzonych naczyń specjalnym preparatem, który powoduje obkurczenie się ścian naczyń. Tu konieczne jest po ostrzyknięciu zastosowanie pończochy uciskowej

 

Do czego prowadzi to schorzenie

Przewlekła niewydolność żylna może mieć bardzo poważne konsekwencje, szczególnie kiedy nie zadba się o jej leczenie. Początkowe zmiany mogą być traktowane jako defekty kosmetyczne, a ich bagatelizowanie może prowadzić do żylaków, zapalenia żył powierzchniowych bądź obrzęków skutkujących nadmierną pigmentacją skóry czy czynnych owrzodzeń.

 

Jak możemy zapobiec przewlekłej niewydolności żylnej?

W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej najważniejsza jest profilaktyka, która powinna opierać się na wyeliminowaniu czynników ryzyka. Zaleca się przede wszystkim zmianę codziennych nawyków i wprowadzenie umiarkowanej, dziennej aktywności fizycznej.

Zalecenia:

  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała
  • odpoczynek z nogami lekko uniesionymi do góry
  • unikanie długiego siedzenia czy stania
  • unikanie zakładania nogi na nogę podczas siedzenia
  • zakładanie wyrobów uciskowych podczas pozostania przez długi czas w pozycji siedzącej

 

 

 

Jeśli dostrzegasz u siebie bądź u swoich bliskich taką dolegliwość, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego lub Pracowni USG w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

 

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zylaki-przyczyny-objawy-i-leczenie,126,n,192

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/przewlekla-niewydolnosc-zylna-przyczyny-objawy-leczenie-aa-fasD-52gA-zLiK.html

https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/niewydolnosc-zylna-do-czego-moze-doprowadzic