Jak to jest z tą kawą?

czy kawa jest zdrowa?

W listopadzie 2017 roku ukazał się przegląd 218 badań dotyczących picia kawy*.  Z publikacji wynika, że picie kawy miało więcej korzyści niż skutków niepożądanych. Działania niepożądane kawy były w przeszłości błędnie interpretowane. Nie uwzględniano podziału na osoby pijące kawę oraz osoby, które piły kawę jak i paliły papierosy. W związku z tym negatywne skutki palenia papierosów przypisywane były działaniu kawy.

 Pozytywny wpływ picia 3-4 kaw dziennie zmniejsza:

  • ogólną śmiertelność,
  • umieralność w wyniku chorób krążenia
  • ryzyko zachorowania na różne nowotwory, cukrzycę, marskość wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby oraz na choroby nerek
  • tempo rozwoju demencji

Niedawno opublikowano także badania dr Michael Yassa, neurolog z University of California w Irvine, który dowiódł, że picie kawy ma pozytywny wpływ na pamięć długoterminową oraz chroni przed chorobami takimi jak:

  • depresja
  • alzheimer
  • choroba Parkinsona

W 2015 roku uczeni wykazali, że ludzie, którzy piją ok 5 filiżanek kawy dziennie rzadziej chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia neurologiczne oraz cukrzycę.

Kolejne badania, przeprowadzone na University of Southern California, również dowodzą pozytywnego działania kawy na organizm człowieka. Przy czym wykazano, że nie ma znaczenia czy kawa zawiera kofeinę czy nie.

Z badań wynika jednak, że częste spożywanie kawy jest niekorzystne dla kobiet w ciąży i niesie za sobą zarówno ryzyko dla dziecka jak i bezpieczeństwa ciąży.

Należy pamiętać, że liczy się rodzaj kawy oraz sposób jej przygotowania. Prawdziwe ziarna zawierają w sobie polifenole oraz antyoksydanty, których zadaniem m.in. jest neutralizacja działania wolnych rodników. Nadmiar wolnych rodników powoduje liczne choroby, m.in. miażdżycę, nowotwory i przedwczesne starzenie się.

Korzystnych związków próżno jednak szukać w kawie rozpuszczalnej, która jest chemicznie obrobionym produktem kawo-podobnym. Kawa rozpuszczalna jest niestety bardzo bogata ochratoksynę — mikotoksynę produkowaną przez grzyby. Jej działanie jest m.in rakotwórcze, uszkadza również nerki, układ odpornościowy i nerwowy oraz niestety kumuluje się w organizmie.

Jak wynika z szeregu przeprowadzonych w ostatnich latach badań, picie kawy jest korzystne dla zdrowia, ale należy zwrócić uwagę na to, aby pić kawę ziarnistą.

Niepodważalną zaletą picia kawy jest to, że spożywanie jej dostarcza przyjemności, a to ma pozytywny wpływ na cały organizm, zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną, rozluźnia i redukuje stres.

Warto delektować się kawą  i czerpać przyjemność z chwili, w której mamy na nią czas ?

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .