Jak zadbać o dłonie zimą

Nasze dłonie codziennie narażone są na czynniki zewnętrzne, które negatywnie wpływają na ich kondycję. Szczególnie zimą powinniśmy zadbać o prawidłową ochronę, a także pielęgnację rąk, która pozwoli nam cieszyć się delikatną i gładką skórą.

Negatywne czynniki wpływające na dłonie

Dłonie każdego dnia poddawane są niekorzystnemu działaniu wielu czynników zewnętrznych. Mają one przede wszystkim często kontakt z wodą i detergentami, które powodują wysuszenie i podrażnienie skóry. Podobne skutki ma niska temperatura, a także wilgoć, o które nietrudno szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Sposoby na zadbane dłonie:

 • należy pamiętać, aby do mycia dłoni używać tylko naturalnego i łagodnego dla skóry mydła, które dodatkowo ją natłuści
 • należy unikać kosmetyków, które w składzie mają takie substancje jak: parabeny, silikony, tłuszcze zwierzęce czy barwniki, które mogą podrażnić skórę
 • po umyciu rąk należy wytrzeć je do sucha
 • po umyciu i wysuszeniu dłoni nanieść krem nawilżający

 

Sposób na naturalny peeling do dłoni

Dłonie to nasza wizytówka i są one najczęściej narażone na szkodliwe działania otoczenia. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych, należy wykonać peeling oczyszczający skórę z martwego naskórka. Można go wykonywać raz w tygodniu, nie częściej. Warto zastosować domowy peeling składający się z:

 • kilku kropel oliwy z oliwek lub łyżki oleju kokosowego
 • łyżki cukru
 • łyżki miodu
 • kilku kropel cytryny
 • miąższu aloesowego (opcjonalnie)

Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą i delikatnie wcierać w dłonie. Po kilku minutach opłukać wodą i wysuszyć dłonie.

Nawilżające kąpiele

Kąpiele pozwalają przede wszystkim natłuścić i odżywić skórę dłoni. Kąpiele nawilżające można wykonywać raz lub nawet dwa razy w tygodniu zanurzając całe dłonie w przygotowanej mieszaninie. Chcąc odżywić, nawilżyć i wygładzić skórę warto wykonać kąpiel w oliwie z oliwek do której możemy dodać miód, cytrynę czy olejek rycynowy. Taką mieszaninę powinno się delikatnie podgrzać, przełożyć do miski i nałożyć na suchą skórę, delikatnie wmasowując. Całość wykonywać przez około 20 – 30 minut, po czym osuszyć dłonie ręcznikiem papierowym. Dla lepszego efektu warto po takiej kąpieli założyć bawełniane rękawiczki i pozostawić na dłoniach przez kolejne 30 minut. Dłonie następnie należy umyć i osuszyć ręcznikiem.

Kąpielą, która przyspieszy gojenie się drobnych ran, zmiękczy i nawilży skórę będzie kąpiel z siemienia lnianego. Aby ją przygotować należy 2 łyżki siemienia zalać wodą i zagotować przez 5 min, a po ostygnięciu zamoczyć w gotowym roztworze dłonie na 15 minut.

Odżywcze maseczki

Kolejnym krokiem pomagającym zachować piękne dłonie są maseczki, które również wykonamy w domu. Jeśli borykamy się z podrażnioną skórą dłoni warto zastosować łagodzącą maseczkę z oliwy i żółtka. Oliwa to duża dawka łagodzącej i chroniącej przed działaniem wolnych rodników witaminy E, natomiast żółtko jest źródłem cynku i witaminy A, które mają właściwości regeneracyjne. Maseczka składa się z:

 • 3 łyżek ciepłej oliwy
 • żółtka płynnej konsystencji

Składniki dokładnie wymieszać, nałożyć na dłonie i zawinąć folią spożywczą. Dodatkowo można ręce owinąć ręcznikiem i pozostawić tak przez 20 min. Następnie resztki maseczki wytrzeć w ręcznik papierowy, umyć dłonie wodą i osuszyć.

Kolejną maseczką, która ma właściwości odżywcze i wygładzające jest maseczka z mleka i miodu, do której potrzebujemy:

 • 2 łyżki ciepłego mleka
 • 2 łyżki płynnego miodu
 • sok z połowy cytryny

Składniki należy dobrze wymieszać, nałożyć na dłonie i zawinąć folią spożywczą, która pozwoli na lepsze wchłanianie dobroczynnych substancji miodu. Po 20 minutach maseczkę należy spłukać letnią wodą, a dłonie wytrzeć do sucha.

Podczas codziennych czynności warto również używać kremu nawilżającego do dłoni, który w swoim składzie powinien zawierać witaminy A, C i E oraz naturalne składniki takie jak mocznik czy gliceryna. Równie cenne będzie masło i oleje roślinne, dzięki którym skóra będzie nawilżona, bardziej jędrna i elastyczna. W przypadku chorób skóry, nadmiernej suchości lub nieestetycznych przebarwień należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Jeśli dostrzegasz u siebie problemy skórne, umów się na wizytę
do naszego
Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://www.doz.pl/czytelnia/a12788-Jak_dbac_o_dlonie_zima