Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie wykonywane, w celu zbadania błony śluzowej całej okrężnicy. Kolonoskopię zleca się pacjentowi, kiedy skarży się on na złe funkcjonowanie jelit lub na krwawienie z przewodu pokarmowego oraz jako badanie przesiewowe wykrywające często występujące nowotwory jelita grubego we wczesnych postaciach.

Kolonoskopia ułatwia również diagnostykę w kierunku nieswoistych zapaleń jelit, takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy Choroba Leśniewskiego – Crohna.

Do zabiegu kolonoskopii można zastosować znieczulenie, które poprawia komfort pacjenta. Istotne jest, że:

  • do znieczulenia pacjent musi być na czczo
  • nie wolno jeść ani pić na 4 godziny przed zabiegiem
  • na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą
  • po znieczuleniu nie wolno prowadzić samochodu przez 24 godziny

Do zabiegu kolonoskopii w znieczuleniu kwalifikowani są zdrowi pacjenci oraz osoby z niezbyt nasiloną chorobą ogólnoustrojową tzn. pacjenci ze stabilną, efektywnie leczoną cukrzycą, kontrolowanym, ustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym krwi, leczoną farmakologicznie chorobą niedokrwienną serca.

W Centrum Medycznym BetaMed dbamy o komfort naszych pacjentów podczas wykonywania zabiegu kolonoskopii. Do badania używany jest dwutlenek węgla, który jest pompowany do światła jelit przez cienki, elastyczny instrument umieszczony w odbytnicy. Dwutlenek węgla stosowany do wypełniania jelita grubego zmniejsza dolegliwości bólowe u pacjenta w trakcie i po wykonanym zabiegu kolonoskopii, ponieważ jest szybko absorbowany w jelitach, co pozwala na zredukowanie nieprzyjemnych wzdęć. Czas trwania badania, to średnio około 20 - 40 minut.


Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 708 76 32

Poznaj naszych lekarzy

Lek. Przemysław Ramos

Specjalista chorób wewnętrznych, endoskopista


Lekarz Przemysław Ramos jest specjalistą chorób wewnętrznych pierwszego oraz drugiego stopnia. Ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach.

Bierze czynny udział w wielu zagranicznych oraz krajowych konferencjach, których tematem przewodnim są schorzenia górnego i dolnego odcinka pokarmowego.

Nieustannie pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach m.in. z endoskopii oraz endoskopii gastroenterologicznej.

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 708 76 32

Rejestracja on-line
ZNANAY LEKARZ - umów wizytę / sprawdź opinie