Oko swędzi, piecze i łzawi? Nie bagatelizuj!

Zbliżenie na oko u kobiety

Siedzimy całe dnie w pracy przy komputerze, by następnie nie odrywać wzroku od smartfona, natomiast na koniec dnia lubimy „zawiesić oko” na jakimś serialu czy filmie. Długa praca przy komputerze w akompaniamencie sztucznego światła i klimatyzacji – to nie jest to co nasze oczy lubią najbardziej ☹. Niewłaściwa higiena pracy ma bardzo często odbicie w chorobach oczu a jedną z najczęstszych jest zespół suchego oka.

Suche oko z całą pewnością może swędzieć, możemy odczuwać pieczenie czy światłowstręt, ale może nękać nas również potrzeba częstego mrugania. Powyższe objawy nie dziwią, kojarzą się bowiem z chorym i suchym okiem.  Ale czy to wszystko? Nie! Najbardziej nietypowymi objawami suchego oka są łzawienie oraz przesuszenie śluzówek gardła czy nosa.

Zamiast pocierać oko w nieskończoność powodując łzawienie lub wkraplać pierwsze z brzegu reklamowane krople do oczu należy udać się do okulisty.

Zespół suchego oka może być spowodowany czynnikami środowiskowymi o których pisaliśmy na wstępie, ale również oże być spowodowany przez:

  • choroby autoimmunologiczne (m.in. zapalenie stawów, zespół Sjögrena),
  • choroby neurologiczne (choroba Parkinsona),
  • choroby dermatologiczne,
  • w wyniku przyjmowania leków m.in. antykoncepcyjnych, obniżających ciśnienie krwi, przeciwarytmicznych, przeciwmigrenowych, przeciwdepresyjnych, przeciwhistaminowych,
  • palene tytoniu,
  • menopauzę.

Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy łzawienia a krople nie pomagają lub pomagają na krótko, to zgłoś się do okulisty.

W razie problemów z przesuszonymi oczami zachęcamy do skorzystania z usług naszego okulisty prof. dr hab. n. med. Marii Formińska-Kapuścik lub lek. med. Marty Sindera

Umów wizytę:
Zadzwoń ☎ 32 420 29 00? 519 308 200
Zarejestruj online ? erejestracja.betamed.pl