Lekarz rehabilitacji

Lekarz rehabilitacji w Centrum Medycznym BetaMed w Chorzowie zajmuje się rehabilitacją nabytych, a także wrodzonych schorzeń narządu ruchu.

Zakres świadczeń w ramach poradni rehabilitacyjnej obejmuje:

  • diagnozowanie i leczenie schorzeń
  • wydanie zaleceń terapeutycznych
  • kierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne
  • wypisanie recept
  • wypisanie wniosków na zaopatrzenie ortopedyczne

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200

Poznaj naszych lekarzy

Lek. Krzysztof Gnatowski

Ortopeda - traumatolog, specjalista w zakresie rehabilitacji medycznej


Lek. Krzysztof Gnatowski jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej. Specjalizuje się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu a także rehabilitacji medycznej.

Wieloletnie doświadczenie zdobywał pracując na stanowisku asystenta Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii 106 Szpitala Wojskowego w Gliwicach. Jednocześnie pełnił również funkcję Kierownika Poradni Rehabilitacyjnej w tamtejszym szpitalu. Dodatkowo pracuje na stanowisku orzecznika Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. Stale poszerza swoją widzę poprzez uczestnictwo w licznych specjalistycznych kursach i szkoleniach, zarówno z zakresu rehabilitacji, jak i ortopedii. Przyjmuje w ramach umowy NFZ (ze skierowaniem) bądź prywatnie.

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00

📱 519 308 200

Rejestracja on-line


Lekarz rehabilitacji

Jeśli szukasz lekarza rehabilitacji medycznej, zgłoś się do naszego Centrum Medycznego BetaMed. Nasi specjaliści zajmują się rehabilitacją i diagnostyką narządu ruchu. W wielu przypadkach rehabilitacja medyczna pozwala uniknąć operacji. Dlatego nie zwlekaj i umów wizytę już dziś!

Lekarz rehabilitacji medycznej — specjalista zajmujący się nabytymi i wrodzonymi wadami narządu ruchu

Do lekarza rehabilitacji medycznej warto zgłosić się na każdym etapie swojego życia. Specjalista ten otacza opieką zarówno dzieci, jak i seniorów. Rehabilitacja medyczna łączy wiele dziedzin medycyny: fizjoterapię, elementy biomechaniki i medycyny fizykalnej. Specjalista rehabilitacji medycznej diagnozuje i leczy wady wrodzone oraz nabyte w obrębie narządu ruchu. Podczas wizyty lekarz rozpoznaje schorzenie lub kieruje na dodatkowe, szczegółowe badania. To właśnie on decyduje o sposobie leczenia, który dobiera w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Rehabilitacja medyczna obejmuje leczenie takie jak fizjoterapia, ale także farmakologia.

Kiedy udać się do lekarza rehabilitacji medycznej?

Z lekarzem rehabilitacji medycznej najlepiej skonsultować się w przypadku wrodzonych, jak i nabytych schorzeń narządu ruchu. Należą do nich:

  • choroby stawów (zwyrodnienia)
  • stany pourazowe — złamanie, skręcenie, stłuczenie
  • choroby reumatyczne
  • zespoły bólowe i przeciążeniowe
  • wady postawy
  • dystrofie mięśniowe
  • nowotwory
  • choroby kardiologiczne
  • choroby neurologiczne
  • mózgowe porażenie dziecięce
  • osteoporoza
  • stany po przebytych operacjach
  • blizny (często powodują dolegliwości bólowe)

Jak wygląda terapia w rehabilitacji medycznej?

Rehabilitacja medyczna wykorzystuje różne metody leczenia — indywidualne i grupowe. Jeśli chodzi o zbiorową metodę terapii, dodatkowo motywuje ona pacjentów do wykonywania ćwiczeń. Tę formę rehabilitacji poleca się osobom otyłym i cierpiącym na różnego rodzaju zespoły bólowe. Stosuję się ją również jako profilaktykę w leczeniu dzieci i dorosłych.

Dziedzina rehabilitacji medycznej rozwija się w szybkim tempie. Lekarze tej specjalizacji stosują z innowacyjne metody takie jak rehabilitacja i stymulacja mózgu, a także robotyka. Z tej ostatniej korzysta wiele nowoczesnych ośrodków rehabilitacyjnych.

Jakie kompetencje posiada lekarz rehabilitacji medycznej?

Wiesz już, że z lekarzem rehabilitacji medycznej skonsultujesz się wtedy, kiedy chcesz zaplanować proces leczenia i dobrać zabiegi pomocne przy Twoim schorzeniu. Lekarz rehabilitacji wykona badanie przedmiotowe i przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Zapyta o przebyte schorzenia i zapozna się z Twoją dotychczasową dokumentacją medyczną. Ponadto specjalista:

  • wypisze recepty i wnioski dotyczące zaopatrzenia ortopedycznego
  • zleci dodatkowe badania diagnostyczne — między innymi EKG, RTG, USG, MM, spirometrię
  • oceni wyniki badań dodatkowych
  • podda ocenie Twój układ ruchu — sprawdzi sprawność mięśni, kości i stawów
  • zakwalifikuje Cię do zabiegów — ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii wodolecznictwa, innych terapii (ultradźwiękami, laserem, polem magnetycznym, inhalacjami)
  • skieruje na leczenie balneoklimatologiczne, czyli sanatoryjne lub uzdrowiskowe

Konsultacja z lekarzem rehabilitacji medycznej — dlaczego jest niezbędna?

Pierwszym krokiem, aby przywrócić sprawność swojemu narządowi ruchu, jest konsultacja. Lekarza rehabilitacji medycznej warto odwiedzić nie tylko wtedy, kiedy odczuwasz bóle lub w Twoim organizmie nastąpiły zmiany reumatyczne czy związane z osteoporozą. Amerykańcy naukowcy przekonują, że operacja jest konieczna tylko u kilkunastu procent pacjentów. W większości interwencji chirurgicznej dałoby się uniknąć, stosując odpowiednio dobraną rehabilitację.

Operacji da się zapobiec, jednak sam zabieg chirurgiczny także nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia. Pacjenci po operacjach często szukają terapii w zakresie rehabilitacji medycznej. W przypadku, kiedy pacjent cierpi z powodu zaburzonej struktury tkanki miękkiej lub naruszonego systemu mięśniowego, interwencja chirurgiczna nie rozwiąże problemu. W wielu takich sytuacjach pomocą służy lekarz rehabilitacji.

Stres, czyli wróg zdrowia psychicznego i układu ruchu

Na pewno wiesz, że nie tylko urazy, wady wrodzone i nabyte podlegają rehabilitacji medycznej. Kwalifikują się do niej również pacjenci odczuwający skutki przewlekłego stresu. Długotrwałe napięcie nerwowe przyczynia się do powstania zaburzeń w obrębie układu ruchu, nerwowego i krążenia. To właśnie przewlekły stres powoduje bóle lędźwiowego i szyjnego odcinka kręgosłupa. Jeśli dojdzie do jego przeciążenia, szczególnie poleca się pacjentom leczenie uzdrowiskowe. Powinny z niego skorzystać nie tylko osoby starsze, ale także młode, narażone na długotrwały stres.

Terapia w zakresie rehabilitacji medycznej przynosi doskonałe rezultaty. Pacjent pod wpływem zabiegów takich jak krioterapia, elektroterapia, fizjoterapia czy masaż leczniczy odzyskuje sprawność i dobre samopoczucie. Nie zaniedbuj zdrowia i nie lekceważ nawet drobnych dolegliwości bólowych. Nieleczone mogą spowodować nieodwracalne zmiany w Twoim organizmie.