Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie wykonywane, w celu zbadania błony śluzowej całej okrężnicy. Kolonoskopię zleca się pacjentowi, kiedy skarży się on na złe funkcjonowanie jelit lub na krwawienie z przewodu pokarmowego oraz jako badanie przesiewowe wykrywające często występujące nowotwory jelita grubego we wczesnych postaciach.

Kolonoskopia ułatwia również diagnostykę w kierunku nieswoistych zapaleń jelit, takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy Choroba Leśniewskiego – Crohna.

Do zabiegu kolonoskopii można zastosować znieczulenie, które poprawia komfort pacjenta. Istotne jest, że:

  • do znieczulenia pacjent musi być na czczo
  • nie wolno jeść ani pić na 4 godziny przed zabiegiem
  • na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą
  • po znieczuleniu nie wolno prowadzić samochodu przez 24 godziny

Do zabiegu kolonoskopii w znieczuleniu kwalifikowani są zdrowi pacjenci oraz osoby z niezbyt nasiloną chorobą ogólnoustrojową tzn. pacjenci ze stabilną, efektywnie leczoną cukrzycą, kontrolowanym, ustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym krwi, leczoną farmakologicznie chorobą niedokrwienną serca.

W Centrum Medycznym BetaMed dbamy o komfort naszych pacjentów podczas wykonywania zabiegu kolonoskopii. Do badania używany jest dwutlenek węgla, który jest pompowany do światła jelit przez cienki, elastyczny instrument umieszczony w odbytnicy. Dwutlenek węgla stosowany do wypełniania jelita grubego zmniejsza dolegliwości bólowe u pacjenta w trakcie i po wykonanym zabiegu kolonoskopii, ponieważ jest szybko absorbowany w jelitach, co pozwala na zredukowanie nieprzyjemnych wzdęć. Czas trwania badania, to średnio około 20 - 40 minut.


Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200

Poznaj naszych lekarzy

Lek. Przemysław Ramos

Specjalista chorób wewnętrznych, endoskopista


Lekarz Przemysław Ramos jest specjalistą chorób wewnętrznych pierwszego oraz drugiego stopnia. Ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach.

Bierze czynny udział w wielu zagranicznych oraz krajowych konferencjach, których tematem przewodnim są schorzenia górnego i dolnego odcinka pokarmowego.

Nieustannie pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach m.in. z endoskopii oraz endoskopii gastroenterologicznej.

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 708 76 32

Rejestracja on-line
ZNANAY LEKARZ - umów wizytę / sprawdź opinie

Kolonoskopia

W naszym Centrum Medycznym BetaMed wykonujemy kolonoskopię. Badanie to jest niezwykle pomocne w prewencji raka jelita grubego. Jeśli wcześnie wykryjesz nowotwór jelita grubego, masz szansę na jego całkowite wyleczenie. A najlepszą metodą, aby sprawdzić, co dzieje się w Twoim jelicie grubym, jest kolonoskopia.

Kolonoskopia, czyli badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Dzięki kolonoskopii zbadamy Twoje jelito grube, wprowadzając do niego przewód zakończony kamerą (ma on grubość palca wskazującego). Dokładna obserwacja jelita grubego (a czasami także końcowego odcinka jelita cienkiego) jest czasami możliwa tylko po rozciągnięciu jego ścian. Najczęściej w tym celu do jelita wtłacza się niewielką ilość powietrza. To pozwala uwidocznić światło jelita grubego oraz ewentualne patologiczne zmiany. Ilość powietrza w jelicie grubym jest uzależniona od jego właściwego oczyszczenia.

Kolonoskopia umożliwia pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Podczas badania możliwe jest również usunięcie polipów jelita grubego. Kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu.

Jak wygląda przygotowanie do kolonoskopii?

Jeśli w jelicie będą zalegały resztki pokarmu lub masy kałowe, utrudnia to przyglądanie się śluzówce i manewrowanie endoskopem. Może to znacząco obniżyć nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort badania. Do badania końcowego odcinka jelita grubego należy dlatego przygotować się odpowiednio wcześnie (najlepiej tydzień wcześniej). Wyeliminuj z diety produkty, które zawierają nasiona, ziarna i pestki. Nie spożywaj także pokarmów bogatych w żelazo, jak na przykład buraki. Mogą one bowiem wpływać na kolor śluzówki jelita. Podczas przygotowania do kolonoskopii dieta powinna być lekkostrawna — niepowodująca ani zaparć, ani wzdęć.

2-3 dni przed badaniem obowiązuje dieta płynna lub półpłynna. Natomiast w dniu poprzedzającym badanie zaleca się, abyś ostatni posiłek spożyć wieczorem. W tym czasie rekomendujemy również przyjęcie środka przeczyszczającego. Rozpuszcza się go w wodzie i pije partiami w określonym czasie. Konsekwencją działania środka przeczyszczającego jest częste oddawanie stolca.

Wskazania do wykonania kolonoskopii

Kolonoskopia to najlepsze badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Ma ono największą skuteczność diagnostyczną, ale także pozwala usunąć polipy gruczolakowe, które często są zmianami nowotworowymi (może się z nich wytworzyć rak jelita grubego). Kolonoskopia to badanie, które wykonuje się przy podejrzeniu:

  • raka jelita grubego
  • choroby Leśniowskiego-Crohna
  • niedokrwistości z niedoboru żelaza o niewyjaśnionej etiologii
  • aktywnych lub przebytych krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (kiedy występuje krew w stolcu lub stolce smoliste)
  • utajonych krwawieniach z przewodu pokarmowego
  • zmiany rytmu wypróżnień — zaparcia, biegunki, stolce ołówkowate
  • zmian w jelicie grubym
  • biegunek niewyjaśnionego pochodzenia
  • choroby jelita grubego (przykładem poważnej choroby jelita grubego jest nieswoiste zapalenie jelit)

Badanie wykonuje się również u osób, które wcześniej leczono z powodu raka jelita grubego lub polipów jelita grubego. Wskazaniem do kolonoskopii jest także wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii

Kolonoskopii nie zaleca się, jeśli pacjent jest krótko po operacji w obrębie jamy brzusznej. Przeciwwskazaniem do jej wykonania są również:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • poważne choroby serca lub płuc
  • zapalenie otrzewnej
  • zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna
  • drugi i trzeci trymestr ciąży

Przebieg badania, czyli jak wygląda kolonoskopia?

Kolonoskopia nie należy do badań bardzo bolesnych, jednak wielu pacjentów odczuwa je jako wyjątkowo nieprzyjemne. Przed badaniem należy założyć specjalne ubranie. Następnie lekarz ogląda okolice odbytu, aby sprawdzić, czy nie ma ropni lub guzków krwawniczych. W tym celu przeprowadza się także badanie per rectum, czyli palcem (badanie palpacyjne przez odbyt).

Jak już wspomnieliśmy, kolonoskopia polega na wprowadzeniu do jelita grubego kolonoskopu, czyli specjalnej rurki zakończonej kamerą.

W naszym Centrum Medycznym wykonujemy kolonoskopię z wykorzystaniem dwutlenku węgla (insuflacja). To nic innego jak rozdmuchiwanie jelita za pomocą CO2. Dzięki tej innowacyjnej metodzie pacjent nie odczuwa aż tak bardzo bólu, minimalizują się również wzdęcia. Dwutlenek węgla w mniejszym stopniu niż powietrze rozdyma jelita i żołądek. Wchłania się on także 150 razy szybciej. Jego wchłanianie następuje przez światło przewodu pokarmowego do krwi, skąd następnie wydalają go płuca. Tego rodzaju kolonoskopia nie tylko znacznie zmniejsza ból, ale także trwa o wiele krócej.

Po przeprowadzonej kolonoskopii pacjent powinien odpocząć przynajmniej trzy godziny. Nie jest także wskazane, aby po badaniu prowadzić samochód. Wynik kolonoskopii poznasz od razu. W przypadku pobrania wycinka do badania histopatologicznego, na rezultat badania musisz poczekać do trzech tygodni.